A főváros és az egyház ad jutalmat az idősotthoni dolgozóknak

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2020. június 10. szerda

Bár a koronavírus-járvány idején vitán felül extrém terhelés alatt dolgoztak az idősotthonok dolgozói, ők nem kapnak az egészségügyi dolgozóknak járó 500 ezer forintos állami jutalomból. Ezek az intézetek fontos állami feladatot látnak el, állami támogatást kapnak, de önkormányzati, egyházi vagy céges fenntartásban állnak. A Fővárosi Önkormányzat idősotthonaiban a vezetők 100 ezer frontos jutalmat adhattak a legjobban teljesítő dolgozóknak. A katolikusok extra cafetériát vagy jutalmat adnak, és a református egyház is el akarja ismerni a szociális otthonaiban dolgozók munkáját, de abban bízik, hogy a kormány ehhez pluszforrást ad a működési támogatáson felül.

Nem tudni, melyik csoportnak rosszabb a helyzete: az idősotthonok alkalmazottainak, akik nem egészségügyi dolgozók, és nagyrészt nem állami fenntartású intézményekben foglalkoztatják őket, vagy a gyógyszerészeknek és a gyógyszerészeti asszisztenseknek, akik korábban úgy tudták, számíthatnak erre a pénzre, de aztán mégsem kaptak belőle. Végül csak a kórházakban dolgozó körülbelül 500 gyógyszerészt és a kórházi gyógytornászokat vették be a jutalmazotti körbe.

A szabadságon lévőknek is jár?
A kormány honlapján megjelent tájékoztató szerint július elsején érkezik az egyszeri, bruttó 500 ezer forintos jutalom az egészségügyi dolgozóknak. Végül elég érdekesen alakult, kik is kapnak a pénzből. Azt feltehetően senki nem vitatja, miért kapnak pénzt az orvosok, a háziorvosok, az ápolók, az asszisztensek, a mentősök, a betegszállítók és a kórházak adminisztratív dolgozói. Persze ha közelebbről megnézzük a dolgot, itt sem egészen egységesen esett mindenkire a terhelés. A covidos vagy a sürgősségi osztályokon több műszakban dolgoztak és túlóráztak az orvosok, az ápolók, más kórházi osztályok közben üresen (kiürítve) álltak, a szakrendelések bezártak, a dolgozók egy részének alig volt munkája.
Jár pénz a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a kormányhivatalok, járási hivatalok járvány elleni védekezésben részt vevő egészségügyi dolgozóinak is. Feltehetően nekik is nagy szerepük volt a védekezésben, de az megint csak nehezen érthető, miért kapnak pénzt azok az egészségügyi dolgozók, akik szabadságon, fizetési nélküli szabadságon, betegszabadságon, állásidőn, illetve gyesen, gyeden vannak.
 
Önkormányzati, egyházi fenntartásban vannak
Sokat lehetett hallani arról, hogy a koronavírus-járvány milyen súlyos problémát jelentett a hazai szociális és idősotthonokban. Innen került ki a fertőzöttek jelentős része és az elhunytak közel egynegyede. Több mint 30 intézményben jelent meg a fertőzés Budapesten és vidéken. Ezekben az intézetekben összesen 5991 embert ápolnak, akikre 2301 gondozó vigyáz. Az itt dolgozóknak szigorú beosztás szerint, a szabályok akkurátus betartása mellett, sokszor védőruházatban és maszkban kellett végezniük a munkájukat. A legutolsó adat szerint 141 gondozó el is kapta a fertőzést ezekben az otthonokban.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a Demokratának azt mondta: a gyógytornászok, a házi segítségnyújtók és az idősotthonok munkatársai önkormányzatok, egyházak, vállalkozások fenntartásában lévő intézményekben dolgoznak, így sajnos nem tartoznak bele az (állami) egészségügyi dolgozók körébe, de a miniszter  – szavakkal – megköszönte a munkájukat.
Tény, hogy az idősotthonok jelentős része valóban nem az állam fenntartásában van, ezek az intézmények azonban állami feladatot látnak el, az államtól vállalják át az idősek gondozását.
Ehhez az államtól kapnak finanszírozást, az önkormányzati vagy egyházi intézményekben dolgozók pedig a közalkalmazotti bértábla alapján kapják a fizetésüket – ugyanúgy, mint a kórházakban vagy az állami szociális intézményekben.
Mit mondjak a dolgozóimnak?
Az egyik egyházi fenntartású idősotthon vezetője nemrég személyes hangvételű Facebook-posztban adott hangot értetlenségének, miután a kormány honlapján megjelent, kik kapnak az 500 ezer forintos jutalomból. Az igazgató nevét saját kérésére nem közöljük. Az intézményvezető az Indexnek azt mondta: nem akar több félreértést, hiszen a Facebookon közzétett posztja alatti kommentek is jól mutatták az értetlenséget. Nem akar pártpolitikai csatározást, és nem akar ártani az egyházi fenntartójának sem, tőlük ugyanis minden lehetséges segítséget, védőfelszerelést megkaptak, előbb is, mint a hasonló állami intézmények.
Az igazgató külön hangsúlyozta azt, amit posztjának legelején is ír: nem az egészségügyi dolgozóktól sajnálja a jutalmat, minden elismerés megilleti a járvány idején aktívan dolgozó egészségügyi dolgozókat. Azt viszont kevésbé tudja megmagyarázni a nála dolgozóknak, hogy miért kapnak a gyeden, gyesen, szabadságon, fizetés nélküli szabadságon, betegszabadságon, állásidőn lévő egészségügyi dolgozók is pénzt, miközben a szociális intézményekben hosszú heteken át kitartó dolgozók nem.
A SZOCIÁLIS TERÜLETEN HELYTÁLLÓ DOLGOZÓK UGYANIS A MUNKÁJUKKAL ÉPP AZ EGÉSZSÉGÜGYBEN DOLGOZÓKAT MENTESÍTETTÉK.
Ezt azzal tették, hogy vigyáztak az otthonok lakóira, minden egészségügyi és higiéniai előírást betartottak, megakadályozták, hogy a vírus bekerüljön az intézménybe. Amikor bármelyik bentlakónál Covid-gyanú merült fel, azonnal izolálták, vele onnantól a dolgozók is overallban, védőfelszerelésben érintkeztek. Hasonlóan tettek a kórházakból visszaérkezett idősotthoni lakókkal. Ennek eredményeként náluk nem álltak sorba a bejáratnál a mentőautók, olvasható a posztban.
Az idősotthon dolgozói a mai napig megtesznek mindent, hogy védjék az ellátottakat. Nem mennek baráti összejövetelekre, egy héten csak egyszer vagy kétszer mennek vásárolni, pluszfeladatokat róttak rájuk, szabályzatok hosszú sorát tartották és tartják be a mai napig, hogy a legkisebbre csökkentsék a kockázatot. A poszt így folytatódik: Évek óta nincs bérrendezés, csak a szociális ágazati pótlékra csepegtetnek egy kis alamizsnát, most megemlíthettek volna bennünket is legalább erre az egy alkalomra... Mondjuk az önérzetünk miatt is, ha már más nem jut. Vezetőként most azon gondolkodom, hogy mit mondhatnék a Munkatársaimnak, akik szintén elolvasták ezt a közleményt????? Mit mondjak annak az elhivatott kollégánknak, aki 9 hétre (KILENC!!!) hétre beköltözött az intézménybe a határzár miatt és nem akarta cserben hagyni a kollégáit, a lakókat és a munkáltatóját?????? Mondjam azt, hogy "Sorry, már megint így jártunk"?

A főváros vagy az egyház adhat külön jutalmat
Van azért példa arra, hogy az idősotthonok önkormányzati vagy egyházi fenntartója külön elismeri az ott dolgozók többletmunkáját a koronavírus-járvány alatt. „A főváros az összes saját fenntartású idősotthon intézményvezetőjének adott forrást arra, hogy az intézményben dolgozó szociális dolgozókat egyszeri 100 ezer forintos jutalomba részesítse a járványhelyzetben végzett, emberfeletti munkájukért” – válaszolta kérdésünkre a Főpolgármesteri Hivatal.
Az intézményvezetők dönthettek arról, hogy ezt a jutalmat azok kapják meg, akik részt vettek a járvány elleni védekezésben, bejártak dolgozni az otthonokba. Ez az összeg a legtöbbjük esetében kétheti bruttó fizetésüket jelentette, melyet már megkaptak ebben a hónapban. Ezenkívül január elsejétől a Fővárosi Önkormányzat bevezette a Budapest Pótlékot, amelyet a járvány ideje alatt is folyósított a dolgozóknak. Ez az intézkedés az év eleje óta nagyjából havi 15 százalékos fizetésemelést jelent a legalacsonyabb keresetűeknek és a régóta munkaviszonnyal rendelkezőknek.
A Magyar Katolikus Püspöki Kar sajtószolgálata az Indexnek azt írta: a  jutalom az egészségügyi dolgozókra vonatkozik, a szociális otthonok munkatársaira nem. „A legveszélyeztetettebb korosztállyal, az idősekkel foglalkozó intézményeinkben dolgozóknak köszönettel tartozunk elkötelezett és áldozatos szolgálatukért. Az egyházi fenntartók extra cafeteria juttatással vagy jutalommal is igyekeznek megköszönni munkájukat, ennek módja és mértéke azonban fenntartónként változó.”
A Magyarországi Református Egyház Diakóniai Iroda is elismeri a munkatársak koronavírus-járvány elleni védekezés során megtett erőfeszítéseit, és köszöni minden munkatársának azt az áldozatos munkát, amit a járvány kitörése óta végez, közölte kérdésünkre a Diakóniai Iroda. A fenntartó lehetőségeihez mérten igyekszik támogatni a munkatársakat, konkrét összegekről azonban a későbbiekben várható döntés. A református egyház válasza is arra utal, hogy a jutalmazás függhet az idősotthonoknak folyósított állami támogatástól, mert az emailben érkezett válasz ezzel zárul: Bízunk benne, hogy a kormány, ahogyan eddig is tette, a működési támogatáson felül pluszforrást biztosít a többletmunka elismeréseként.
(Joób Sándor, index.hu)

You have no rights to post comments