Etiópiában 5 milliárd fát akarnak ültetni idén...

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2020. június 11. csütörtök

Etiópiában elég ambiciózusan azt a cél tűzték ki maguk elé, hogy 2024-ig 20 milliárd fát ültetnek, hogy felvegyék a harcot a klímaváltozással és az erdőirtással. A miniszterelnök egy Twitter-posztban buzdítja az embereket, hogy természetesen COVID-kompatibilisen távolságtartva maguk ültessenek facsemetéket.

Ahogy az egész világnak, Etiópiának is szembe kell néznie a koronavírus-járvány miatt megnövekedett kormányzati kiadásokkal és a csökkenő külföldi befektetésekkel. Ez befolyással lehet a faültetős projektre is, mert bár jó terv, hogy az ország erdőterületeit növeljék hosszú távon, addig az ültetés és a gondozás költséges.
Tavaly rekordmennyiségű, 353 millió facsemetét ültetettek egy nap alatt, és összesen 4 milliárdot az év végéig, 20 millió ember bevonásával. A miniszterelnök szerint a tavaly elültetett fapalánták 84%-a maradt meg. Mindez egy állami projekt része, amely az erdőirtások és a klímaváltozás hatásai ellen harcol. Ezekből bizony kijutott Etiópiának, súlyos aszályok, élelmiszerhiány és árvizek különösen éreztették a klímaváltozás hatásait az észak-afrikai országban.
Az országos faültetésnek azonban nem várt hatása is lehet, akár az ország egyes ökoszisztémáit is veszélyeztetheti, ha a fákat nem olyan ökológiai környezetbe ültetik, mint amelyre alkalmasak. Ebben az esetben a projekt több kárt okozna, mint hasznot, figyelmeztettek a tudósok.
Etiópia (becsült) 110 millió lakosságának több mint 90%-a biomasszából nyer energiát, de a természetes erdőkből származó betakarítás nem fenntartható, az ENSZ szerint a kétezres évekre az ország mindössze 4 százalékát borította erdő, szemben a száz évvel korábbi 35 százalékkal. Tehát a faanyagra hatalmas az igény, amit az ország erdei nem tudnak kiszolgálni. 2007 és 2015 között Etiópia 3,06 köbméter faipari terméket importált, kb 182,5 millió dollár értékben.

(index.hu)