Egy jó hír a Dunáról

Kategória: Hírek, események Megjelent: 2026. augusztus 18. kedd

A rekordalacsony vízállás és az aszály közepette biztató fejlemény érkezett a Dunáról: Sződligettel szemben, a folyó jobb partján két, funkcióját vesztett sarkantyút (mederbe nyúló kőművet) bontottak vissza – ez az első ilyen beavatkozás a magyar Duna-szakaszon.

Az ilyen kőműveket egykor a hajózhatóság javítására és a partvédelemre építették, mára azonban sok helyen elvesztették eredeti szerepüket. A visszabontásukkal a partközeli, sekélyvízi zónában a víz hosszabb ideig lesz jelen, ami változatos, kedvező feltételeket teremt az élővilág számára – az eredmény különösen a magasabb vízállások idején lesz majd látványos. A munka a DANUBE4all projekt keretében, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság megbízásából valósult meg, a vízügyi igazgatósággal, kutatókkal és civil szervezetekkel egyeztetve.
A WWF Magyarország fontos előrelépésnek tartja, hogy megszületett az első ilyen beavatkozás – és bízik benne, hogy továbbiak követik majd. A Duna mentén ugyanis számos hasonló kőmű található, amelyek átalakításával a folyóparti élővilág is gazdagabbá válhat.

(wwf)