A dán kormány a szerzői jogi törvény módosításával kíván fellépni a mesterséges intelligencia által generált deepfakek, azaz hamisítvány-videók létrehozása és terjesztése ellen, mindenki számára biztosítva a saját testéhez, arcvonásaihoz és hangjához való jogot. Mindez azt célozza, hogy bárki könnyebben leszedethesse azokat a deepfake videókat, amiket a beleegyezése nélkül készítettek és osztottak meg.
A dán kormány csütörtökön közölte, hogy törvénymódosítással erősíti az emberek személyazonosságának digitális utánzásával szembeni védelmet, Európában elsőként.
A javaslat a deepfake-et úgy határozza meg, mint egy személy nagyon valósághű digitális ábrázolását, beleértve a megjelenését és a hangját is.
A dán kulturális miniszter, Jakob Engel-Schmidt kijelentette: „A törvénnyel egyértelmű üzenetet küldünk: mindenkinek joga van a saját testéhez, a hangjához és a saját arcvonásaihoz. A jelenlegi törvény nem védi meg az embereket a generatív MI-től.” Hozzátette, nem hajlandó elfogadni azt, hogy jelenleg az embereket "át lehet futtatni a digitális másológépen, és mindenféle célokra visszaélni velük".
A dán szerzői jogi törvény módosításai, melyeket tízből 9 képviselő támogat, elméletileg jogot adnak a dániai embereknek arra, hogy követeljék az online platformoktól az őket ábrázoló deepfake-tartalmak eltávolítását, ha azokat hozzájárulás nélkül osztják meg.
A módosítás kiterjed majd a művészek előadásának hozzájárulás nélküli „valósághű, digitálisan generált utánzására” is. A javasolt szabályok megsértése kártérítést is vonhat maga után az érintettek számára.
A kormány szerint a módosítások nem érintik a paródiákat és a szatírát, amelyek továbbra is engedélyezettek maradnak.
(Guardian/Hetek)