Meteoritvasból készült Tutanhamon fáraó tőre

Kategória: Érdekességek Megjelent: 2025. június 30. hétfő

Az ókori Egyiptom egyik legkülönlegesebb régészeti lelete a Tutanhamon fáraó sírjából előkerült, rendkívül kifinomultan megmunkált készült tőr. Keletkezését a kutatók a Kr. e. 14. századra datálták, noha a vaskohászat elterjedése Egyiptomban csak évszázadokkal később, a Kr. e. 6. század körül kezdődött meg – írja a Múlt-kor.hu.

Tutanhamon tőre szimmetrikus, polírozott, művészien megformált – olyan szintű technikai tudást tükröz, amely nem volt jellemző az egyiptomi kohászatra az adott időszakban. A markolat technikai részleteinek elemzése tovább árnyalja a képet: a köveket nem az egyiptomi, hanem a Mitanni királyságra jellemző technikával rögzítették. A modern vizsgálatok pedig azt is kimutatták, hogy a tőr meteoritvasból készült.
Ezt bizonyítja, hogy a penge 11 százalék nikkelt és 0,6 százalék kobaltot tartalmaz, ami arányok a földi vasércekhez képest rendkívül magasak, és a meteoritvas egyértelmű jellemzői. Emellett a felszínén kizárólag meteoritokban kialakuló kristályszerkezetet figyeltek meg, amely ugyancsak a meteoritok sajátja, földi körülmények között nem reprodukálható.
A tőrt feltételezhetően III. Amenhotep, Tutanhamon nagyapja kapta ajándékba Mitanni uralkodójától, Tüšrattától. A meteoritvasból készült tárgyak a korabeli emberek szemében nem csupán ritkák, hanem égi eredetük miatt különösen értékesek és „isteni” természetűek voltak.
(24.hu)