Oroszország gazdasága súlyosan megtorpant, 2024 végére az öt százalék körüli értékről nullára esett vissza a gazdasági növekedés. Az orosz kormány elismerte, hogy „valami nincs rendjén”. Április elején közölte az orosz központi bank, hogy az utóbbi időben „számos iparágban termeléscsökkenést regisztráltak a kereslet erőteljes visszaesése miatt”. Egyes közgazdászok azt jósolják, hogy az Orosz Föderáció éves GDP-je akár tizenöt százalékkal is zsugorodhat a háború következtében. A lap állítása szerint három tényezőt azonosítanak, amelyek magyarázatot adhatnak az évről évre történő visszaesésre:
„Strukturális átalakulás” – a háború kitörése előtt nyugati orientációjú volt az orosz gazdaság, és lehetővé tette a magánvállalkozásokat, 2022-től azonban keletre néző hadigazdasággá vált. Ez az átalakulás hatalmas beruházásokat igényelt.
Monetáris politika – Oroszországban az infláció már több hónapja meghaladja a központi bank által kitűzött négy százalékos célt, éves szinten. Valamint februárban és márciusban meghaladta a tíz százalékot. „Ennek egyik oka a hatalmas katonai kiadások, valamint a munkaerőhiány, amelyet a sorkatonai szolgálat és a szakképzett munkaerő kivándorlása okoz.”
Külső feltételek romlása az amerikai kereskedelmi háború közepette, ami miatt az olajárak összeomlottak. „Mivel az exportbevételek csökkennek, az olajárak esése közvetlen hatással van a reálgazdaságra. Az államkincstár már most érzi a csapást.”
A beszámoló szerint Vlagyimir Putyin nem engedheti meg magának a békét, mert az orosz gazdaság közvetlenül függ a háborútól. Kiemelte, hogy Oroszország hatalmas összegeket költ a háborúban, és a helyzetet a szankciók, a munkaerőhiány, a magas infláció és a rekordkamatok is súlyosbítják.
(index.hu)