Mivel a Szentatya még gyenge, és a lábadozás időszakában szigorúan pihennie kell, március 30-án nem tudta együtt imádkozni a szokásos Úrangyalát a Szent Péter téren egybegyűlt hívőkkel és zarándokokkal, a Szentszék viszont közzétette a nagyböjt negyedik, ún. Laetare vasárnapjára készített beszédének szövegét, melyben a napi evangéliumi szakasz mellett néhány aktuálpolitikai teendőről is szól. Az alábbiakban a Szentatya által készített teljes szöveg fordítását közreadjuk.
Kedves testvéreim, szép vasárnapot kívánok!
A mai evangéliumban (Lk 15,1–3.11–32) Jézus észreveszi, hogy a farizeusok ahelyett, hogy örülnének annak, hogy bűnösök közelednek hozzá, megbotránkoznak és a háta mögött zúgolódnak. Jézus ezért mesél nekik egy apáról, akinek két fia van: az egyik elmegy otthonról, de később, miután nyomorba süllyed, visszatér, és örömmel fogadják; a másik, az „engedelmes” fiú, megveti az apját, és nem akar bemenni ünnepelni. Jézus így tárja fel Isten szívét:
Ő mindig irgalmas mindenki iránt; begyógyítja sebeinket, hogy testvérként szerethessük egymást.
Kedves barátaim,
ezt a nagyböjtöt – a szentévben még inkább – a gyógyulás időszakaként éljük meg!
Én is így élem meg, lélekben és testben egyaránt. Ezért szívből köszönetet mondok mindazoknak, akik – az Üdvözítőt megjelenítve – szavukkal és tudásukkal, szeretetükkel és imádságukkal a gyógyulás eszközei felebarátaik számára. Az elesettség és a betegség olyan tapasztalatok, amelyek mindenkit összekapcsolnak;
de még inkább testvérek vagyunk a Krisztus által nekünk ajándékozott üdvösségben.
Bízva Atyánk, Istenünk irgalmában, továbbra is imádkozzunk a békéért: a meggyötört Ukrajnában, Palesztinában, Izraelben, Libanonban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Mianmarban, mely rendkívül sokat szenved a földrengés miatt.
Aggodalommal követem a dél-szudáni helyzetet. Megismétlem sürgető felhívásomat az összes vezetőhöz, hogy tegyenek meg mindent az országban uralkodó feszültség csökkentése érdekében.
Félre kell tenni a nézeteltéréseket, bátran és felelősen tárgyalóasztalhoz kell ülni, és építő párbeszédbe kell kezdeni.
Csak így lehet enyhíteni a szeretett dél-szudáni nép szenvedéseit, és csak így lehet békés és stabil jövőt építeni.
Szudánban pedig a háború továbbra is ártatlan áldozatokat követel. Nyomatékosan kérem az egymással konfliktusban állókat, hogy civil testvéreik életének védelmét tegyék az első helyre; és remélem, hogy a lehető leghamarabb új, a válság tartós megoldását biztosítani képes tárgyalások kezdődnek. A nemzetközi közösség fokozza erőfeszítéseit a rettenetes humanitárius katasztrófa kezelésére!
Istennek hála vannak pozitív fejlemények is: példaként említem a Tádzsikisztán és Kirgizisztán közötti határmegállapodást, amely kiváló diplomáciai eredmény. Arra bátorítom mindkét országot, hogy ezt az utat folytassák.
Mária, az Irgalmasság Anyja, segítse békében kiengesztelődni az emberiség családját!
Fordította: Tőzsér Endre SP
Fotó: Vatican Media (archív); Vatican News
Magyar Kurír