Mélyponton a tárolt vízmennyiség Magyarország területén

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2025. február 27. csütörtök

A Duna vízgyűjtő területének csapadékmennyisége 10-30 milliméterrel a sokéves átlag alatt van, a Tiszáén pedig olyan kevés, hogy az a grafikonokon nem is ábrázolható. A rekord alacsony hóvízkészlet hatással lehet a tavaszi áradásra, és egyre több víz távozhat az ország talajából. Azonban így is lenne lehetőség egy hatékonyabb vízgazdálkodásra az országban.

Azt, hogy a két legnagyobb magyarországi folyó vízgyűjtőin mennyi hó lehet, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) csak megbecsülni tudja, de más országok adatai és korábbi mérések is arra utalnak, hogy a helyzet aggasztó. Az elmúlt időszak enyhébb időjárása miatt eleve kevés hó esett, de esőből sem sok, januárban és februárban is rendkívül kevés csapadék hullott.
Csík András, az OVF Országos Vízjelző Szolgálatának vezetője a Hvg-nek azt mondta, jelenleg még nem lehet egyértelműen megmondani, hogy az alacsony hóvízkészlet milyen hatással lesz a folyókra. A tavaszi áradás hó nélkül is lehet nagyobb, ha sok eső esik, de a hóvízkészlet mennyisége növeli az áradás esélyét.
A Duna vízgyűjtő területének csapadékmennyisége 10-30 milliméterrel a sokéves átlag alatt van, a Tiszáén pedig olyan kevés, hogy az a grafikonokon nem is ábrázolható. A Tisza esetében jellemző, hogy hosszabb ideig kevesebb víz kerül a mederbe, az utóbbi időszakban azonban egyre gyakrabban áll elő ilyen helyzet a Tisza és a Duna esetében is évszaktól függetlenül.
Az elmúlt két évtized adataiból az is látszik, hogy egyre kevesebb víz halad át az országon. Ennek egyértelműen a klímaváltozás az oka Ungvári Gábor vízgazdasági elemző szerint, aki szerint az intenzívebb besugárzás, az emelkedő hőmérséklet, a levegő csökkenő relatív páratartalma, és az ezekből következő növekvő párolgás felelős a csökkenésért. 1990 és 2020 között több mint 8 százalékkal, bő 50 milliméterrel nőtt a földfelszínről elpárolgó víz átlagos évi mennyisége.
Ez azt is jelenti, hogy csökken a nagy áradások valószínűsége is. Ennek pozitív hozadéka, hogy alacsonyabb kockázattal lehet tárolókba vezetni az áradásokkor megjelenő víztömeget, habár Magyarországon eddig még nem éltek ennek a lehetőségével. A holtágak és csatornarendszerek elárasztásával növelhető lenne a talajvízszint, ami számos előnnyel járna.
(telex.hu)