Az 1997 és 2012 között született amerikai fiatalok 62 százaléka azt mondta, hogy nem szokott egyéjszakás kalandokba keveredni, és csupán 23 százalék számolt be arról, hogy volt már alkalmi szexuális afférja – derült ki a The Times felméréséből. Ez jelentős változás a millieniálokhoz, vagyis az 1981 és 1996 között született generációhoz képest: húsz évvel ezelőtt csupán 19 százalékuk mondta azt, hogy nincs egyéjszakás kalandja, 78 százalék pedig bevallotta, hogy már az első randin szexelt.
Kevesebbet szexel a Z generáció
De nem csak a rövid távú szexuális kapcsolatok terén történt fordulat, a Z generáció tagjai összességben kevesebbet szexelnek. 2021-ben a tizenévesek mintegy 30 százaléka mondta azt, hogy volt már szexben része, ami jelentős csökkenés a 2019-es 38 százalékhoz képest.
Mi állhat a háttérben? Több tényező is szerepet játszott a változásban, de leginkább a koronavírus-járvánnyal magyarázható. A karantén és a többi járványügyi intézkedés miatt a Z generáció otthon ragadt, és éppen a szexuális felfedezés kritikus időszakában élte át a kényszerű bezártságot, valamint kevesebb szoros kapcsolatot tudtak kiépíteni, ami a mentális egészségüket is negatívan befolyásolhatta.
A MeToo mozgalom is mély hatást gyakorolhatott sok fiatalra, akik sokkal óvatosabbak és szorongóbbak lettek a szexet illetően, és a testi vágyak mellett különösen figyelnek arra, hogy mindkét fél komfortosan érezze magát egy kapcsolatban. Az Egyesült Államokban azzal a tényezővel is számolni kell, hogy eltörölték az abortuszhoz való alkotmányos jogot, majd számos államban gyakorlatilag betiltották a terhességmegszakítást. Ez arra késztette a fiatalokat, hogy újragondolják a szexualitás szerepét az életükben.
A szex csak bónusz egy párkapcsolatban
Egy másik felmérésből kiderült, hogy a Z generáció eleve kevésbé tartja fontosnak a nemi érintkezést: csupán 5 százalék gondolja úgy, hogy a szex a legfontosabb része egy párkapcsolatnak, miközben a millieniáloknál 10 százalék ez az arány.
A Business Insidernek nyilatkozó fiatalok szavai jól érzékeltetik a hozzáállásukat, azt mondják, a szex nem prioritás, nem „eredendő szükséglet” egy kapcsolatban, inkább egyfajta bónusz; ha van, akkor örülnek neki, de fontosabbnak tartják az intellektuális beszélgetéseket és az érzelmi kötődést.
Nyitottabbak a házasságkötésre
A sztereotípiák ellenére „ezek a mai fiatalok” nemcsak visszafogottabban állnak a testi intimitáshoz, hanem egyúttal komolyabban veszik a párkapcsolatokat is.
A felmérés szerint 21 százalékuk egyetért azzal, hogy a házasság nem fontos, miközben két évtizeddel ezelőtt, az akkor fiatal milleniáloknak még a 39 százaléka vélekedett így.
Vagyis nemcsak tudatosabbak a párkapcsolataikban, hanem sokkal nyitottabbak a házasságkötésre – 93 százalék mondta, hogy érdekli a házasság –, és egyre fiatalabban dolgoznak a lelki társuk megtalálásán. Több mint 40 százalékuk komoly kapcsolatban él, és 27 százalék keresi „az igazit”. Ezzel együtt jobban megbarátkoztak a válás gondolatával is.
Abban, hogy a Z generáció beleszeretett a szerelem eszméjébe, a világjárvány okozta naivitásuk és elszigeteltségük is közrejátszhatott. Másrészt megváltozott a házasságról és a házasságban betöltött női és férfi szerepekről való hagyományos elképzelés. Egyre több fiatal várja el az egyenrangú partnerséget a mindennapi feladatok és az anyagiak terén, és a gazdasági előnyök helyett a szerelmet helyezik előtérbe.
(divany.hu)