10 találmány, ami már hétköznapinak számít

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2024. április 20. szombat

Íme néhány ma már hétköznapinak számító eszköz, melyekről nem is gondolná senki, hogy a világ legnagyobb űrügynöksége, a NASA fejlesztette ki. A National Geographic most összegyűjtött 10 olyan forradalmi találmányt, amelyet a kezdetekben az űrkutatásban használtak, de később gyökeresen alakították át az emberek életét.

A NASA nagyobb hatással van mindennapi életünkre, mint gondolnánk, hiszen űrkutatás nélkül a ma ismert tárgyaink közül több nem is létezne. Ezen eszközök jelenlétét ma már természetesnek vesszük és bele sem gondolunk abba, hogy az űrkutatás egy darabját tartjuk a kezünkben.

1. Memóriahabos matrac
A memóriahabot eredetileg azért fejlesztették ki, hogy segítse elnyelni a becsapódás erejét, így védve az asztronautákat. Ma már szinte mindenhol alkalmazzák a matracoktól kezdve a párnákon át a lónyergekig.
 
2. Karcálló szemüveglencse
A NASA egyik kutatóközpontja az űrben használt eszközök gyémántkeménységű bevonatának fejlesztésén dolgozott, és végül előállt egy olyan anyaggal, amely karcállóvá tette az űrhajósok sisakjának lencséjét. Napjainkban a napszemüvegeken használják ezt a műanyagot, amely nemcsak olcsóbb az üvegnél, de jobb védelmet nyújt az UV-sugárzással szemben is.
 
3. Vezeték nélküli fejhallgató
Bár nem a NASA találta fel a modern vezeték nélküli fejhallgatót, a technológiát először ők fejlesztették ki egy hangtechnikai céggel együttműködve annak érdekében, hogy az űrhajósok szabadon és vezetékek nélkül kommunikálhassanak. A találmány azután vált széles körben népszerűvé, hogy Neil Armstrong az 1969-es holdra szálláskor megszólalt a speciális fejhallgatóján keresztül. A technológiát később továbbfejlesztették, de csak a 2000-es években vált olcsóbbá és elérhetőbbé.
 
4. Babatápszer
A babatápszerekben található tápanyagdúsító összetevő eredetileg a NASA által támogatott kutatás eredménye volt, amely az algák újrahasznosításának lehetséges felhasználását vizsgálta, hosszú távú űrutazások során. A mikroalga ma már az értékesített csecsemőtápszerek legnagyobb részében megtalálható.
 
5. Liofilizált gyümölcsök és élelmiszerek
A fagyasztva szárítás technológiáját a NASA fejlesztette ki, hogy a hosszú Apolló-küldetések során könnyebbé tegye a nassolást. Az eljárás során az élelmiszereket megfőzik, lefagyasztják, majd vákuumkamrában lassan felmelegítik, hogy a jégkristályokat eltávolítsák. Az eredmény egy olyan étel, amely megőrzi a tápértéke 98 százalékát, miközben az eredeti súlyának csak 20 százaléka marad meg.

6. Morzsaporszívó
A Black and Decker az 1960-as években a NASA-val szorosan együttműködve dolgozott azon, hogy olyan akkumulátoros fúrókat, kalapácsokat és egyéb eszközöket gyártson, amelyek alacsony gravitációjú – vagy gravitációmentes – környezetben is működnek. Így született meg a vezeték nélküli porszívó is, de később több akkus szerszámot és eszközt is készített a B&D.
 
7. Láthatatlan fogszabályzó
Bár az űrhajósok ugyanúgy szép mosolyra vágynak, mint mindenki, a láthatatlan fogszabályzóhoz (Invisalign) használt technológia nem erre a célra készült. Az átlátszó polikristályos alumínium-oxidot (TPA) a NASA eredetileg az infravörös antennák védőbevonataként és a hőkövető rakéták keresésére fejlesztette ki.
 
8. Légtalpas edzőcipők
Napjaink sportcipői az űrhajósoknak köszönhetik létezésüket. Az Apollo-missziók résztvevői számára a NASA egy speciális lábbelit fejlesztett ki, amely lehetővé tette, hogy ruganyosabban közlekedjenek a masszív szkafanderben úgy, hogy közben a lábuk megfelelően szellőzik. A háromdimenziós poliuretán hab technológia enyhítette a lábat érő terhelést, ezáltal kényelmesebb volt benne járni és futni.

9. Inzulinpumpa
Mivel az űrhajósok életfunkcióit az űrben is nyomon kellett követni, a NASA olyan mérőműszereket hozott létre, amelyeket a vércukorszint szabályozására és szükség szerint inzulin kibocsátására alakítottak át.
 
10 Kamerás mobiltelefon
A modern digitális kamerákban lévő CMOS képérzékelők szintén a NASA-tól származnak. Az eredeti cél az volt, hogy hatékonyabb és olcsóbb kamerákat készítsenek az űrhajókhoz, de hamar rájöttek, hogy a technológiát a földön is hasznosítani lehet. Először webkamerákba került, majd később a rohamtempóban fejlődő mobiltelefonokba. A mai napig az okostelefonokba szerelt kamerák egy része ezt a technológiát használja.
(velvet.hu)