Szép új világ - tenyérleolvasás után jöhet az ebéd

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2012. december 03. hétfő

Avagy újabb lépés a teljes ellen?rzés felé: a floridai Pinellas megyében a diákok már nem készpénzzel vagy kártyával fizetnek az ebédért, hanem tenyérlegyintéssel. „Olyan gyors, hogy a sorban álló gyerek nyugodtan felhívhatja édesanyját, hogy „Anya, elfelejtettem berakni az ebédpénzt!” Anya otthon a gép el?tt ülve bankkártyája segítségével egy pillanat alatt feltölti a szükséges összeget, és mire a gyerek sorra kerül, az összeg jóváírásra került,” mondja Art Dunham, a Pinellas megyei iskolák élelmiszerellátásért felel?s hivatalának vezet?je.

A tenyérleolvasás átlag négy másodpercet vesz igénybe és a rendszer 99%-os pontossággal működik.

„Egyszerűen imádjuk. Senki sem akar visszatérni a régi módszerhez,” mondja Dunham.

A tenyérleolvasás egyre több helyen bukkan fel az Egyesült Államokban, a biometrikus azonosítás elfogadott és megbízható módszereként és úgy tűnik az iskolák és kórházak után most már a gazdaságban is sok helyen megjelenik, a bank automatáktól egészen az egyszerű boltokig. A felhő informatika (cloud computing) területén is alkalmazzák biztonsági funkcióként.

A módszer ugyanazt a közel-infravörös technológiát alkalmazza, ami a tévé távirányítókban vagy a Nintendo Wii játékban is megtalálható. Nagy felbontású képet készít a tenyér bőrfelszíne alatt futó erekről, amit azután digitalizál.

Jelenleg 50 iskolahálózat és 160 kórházrendszer használja a módszert az USA 15 államában és DC-ben.

Pinellas megye volt az első a sorban, ahol jelenleg 37 általános és középiskola 50 ezer diákja használja, akikhez hamarosan további 80 iskola 60 ezer tanulója csatlakozik. A részvételt elutasító 2% még használhat készpénzt.

Dunham elmondta, hogy a higiénia miatt sem kell aggódni, mert a gyerekeknek nem kell hozzáérni a leolvasóhoz, elég, ha elhúzzák a kezüket felette.

A kórházakban a leolvasás hatékonyabbá teszi a betegregisztrációt, megakadályozza a tévedéseket, a betegek felcserélését. A Houston régió kórházi adatbázisában található 3,5 millió betegből például 2488 nőt hívnak Maria Garcia-nak és ráadásul közülük 231-nek még a születési dátuma is megegyezik. A tenyere viszont mindegyiküknek egyedi.

A szoftverfejlesztő HT Systems elnöke David Wiener elmondta, hogy 2007 óta 160 kórházban vezették be a rendszert és összesen 5 millió beteg tenyerét olvasták le.

„Az ember mindenféle biometrikus leolvasóról olvas, meg ott vannak a Mission Impossible filmek is, így azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen technológia nem integrálható egy kórházi rendszerbe, pedig nem így van,” mondja Dawn Gramse, a wisconsini UW Health System rendszerelemzője.

A tenyérleolvasás azonban nem mindenkinek tetszik.

A Carroll megyei iskolák tanulói is tenyérleolvasót használnak a menzán, de a hétéves Ian Webb nincs köztük. Édesapja úgy döntött nem csatlakoznak a programhoz.

„Az én fiam nem használja ezt a technológiát,” mondja. „Őszinte leszek: szerintem ez borzalmas. A gyerekek személyes jogainak megsértése.”

Mr. Webb szerint a tenyérleolvasók általános iskolai bevezetése hozzászoktatja a gyerekeket a biometrikus azonosításhoz és érzéketlenné teszi őket aziránt, hogy az életben később felismerjék az adatvédelmi és személyes szabadságjogokkal való visszaéléseket.

„Megértem, ha leolvassák egy repülőgép pilótájának az íriszét, hogy biztosan az vezesse a gépet, aki erre jogosult,” mondja. „De ugyanezt a technológiát bevezetni egy menzán, ahol egy főtt kukorica felszolgálása a tét, kicsit más tészta.”

Chris Calabrese, az ACLU jogi tanácsadója szerint a technológia elfogadtatásának kulcskérdése az adatok bizalmas kezelése.

„Ha a technológia jól működik, előbb utóbb egyre több területen várható a felbukkanása és akkor nagyon fontos, hogy ki férhet hozzá a beolvasott adatokhoz,” mondja Calabrese.

Márpedig a technológia terjed. A tenyérleolvasókat gyártó Fujitsu szeptemberben új bank automatákat állított üzembe Japánban, amikhez a tenyéren kívül semmire sincs szükség.

Bár egyelőre a Fujitsu az egyetlen gyártó, tudni lehet, hogy az Intel is dolgozik egy hasonló technológia kifejlesztésén.

Sridhar Iyengar, az Intel Labs biztonsági kutatórészlegének igazgatója szerint a tenyérleolvasás leválthatja a nehézkes, könnyen elfelejthető jelszavakat.

„Létezik alternatíva és a biometria az egyik,” mondja Iyengar. „Lecserélni azt, amit tudunk, arra, ami vagyunk … ez csupán egy könnyebbség.  Nehezebb hamisítani és nem lehet elfelejteni.”

Forrás: usatoday.com

You have no rights to post comments