Lehet-e káros a túl erős empátia?

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2020. május 22. péntek

Az empátia alapvetően pozitív tulajdonság, a magas EQ, azaz érzelmi intelligencia velejárója, a mély együttérzés, beleérzés képességét jelenti. Az empatikus emberektől messze áll a kegyetlenség és a kizsákmányolás. Az altruizmus, az önfeláldozás és a szeretet gyökere - mondja Steve Taylor a Leeds Beckett University pszichológia karának adjunktusa. Azonban lehetséges, hogy valaki túlzottan empatikus? A beleérzés közben tényleg magával húzhatnak mások érzései, főleg a negatívak?

A negatív empátia azt jelenti, amikor valaki olyannyira beleéli magát a másik helyzetébe, hogy saját maga is megéli annak rossz érzéseit,és nem csak együttérez. Ennek megértéséhez jó tudni, hogy többféle perspektívából lehet szemlélni a másik mondandóját. Az egyik, amikor valaki beleképzeli magát mások helyzetébe, ilyenkor ön-fókuszú a figyelem, a másik, amikor belehelyezi magát a másik cipőjébe, ez pedig más-fókuszú. A figyelemnek nagy szerepe van a különböző érzelmi válaszreakciók milyenségében. Ha valaki önmagára fókuszál, idővel negatív érzéseket és gondolatokat gerjeszt saját magában, sőt, még fenyegetettnek is érezheti magát.
Steve Taylor szerint negatív empátia esetén annyira érzékeny az ember, hogy idejének túlnyomó részében az elhangzott gondokon emészti magát. Lesarkítva mintegy "érzelmi fertőzésként" lehet leírni, ami olyan intenzív érzelmi telítettséggel jár, hogy károsodásokat okoz az érzelmi és pszichés egészségben. Depressziót, alvászavart és állandó bűntudatérzést eredményez. A negatív élményhez való ragaszkodás és a vele való azonosulás hozadéka a lelki fájdalom.
Skizofréniás betegeknél is hasonló tünetek jelentkeznek, olyan intenzíven élnek át bizonyos élményeket, hogy egyszerűen képtelenek koncentrálni, tisztán gondolkozni és reagálni a hatásokra. A negatív empátia esetén is ez történik, csak az érzésekkel. Egy idő után kimerülnek az új impulzusokat befogadó ingerek, amitől képtelen lesz úgy reagálni a másik fájdalmára, ahogy szeretne. Lipps szerint a negatív empátia esetén az empatikus élményt már nem érzékeljük, nem kezeljük helyén, mert valami meggátol benne. Ez történhet valamilyen trauma a hatására, vagy egyszerűen személyiségből is fakadhat.
Éppen ezért fontos kialakítani magunkban egy olyan stabil érzelmi helyet, ahol más emberekkel együtt tudunk érezni anélkül, hogy sérülnénk. Ez nem a teljes közönyt jelenti, vagy azt, hogy magára kell hagyni a másikat. Ez azt jelenti, hogy ugyan szorosan részt veszünk mások életében, de nem merülünk el bennük. Így a közvetített érzések eredményesebben, átgondoltan reagálhatóak. Az empátia alapvetően az együttérzésre szolgál, de a negatív empátia, azaz a túlzott beleérző képesség épp ennek a hatását csorbítja, összezavar, ami csak gátolja a folyamatot.
Az empátia az emberi tulajdonságok közül az egyik legértékesebb, de nem szabad, hogy teljesen eluralkodjon a személyiségen.
A legfontosabb elkerülni azonosulást a másikkal. Csak abban az esetben sikerülhet megfelelően reflektálni mások érzéseire, ha nem cipeljük tovább teherként és nem vesszük magunkra. A figyelem iránya számít, a másikra fókuszálás empátiát, szimpátiát és törődést jelez, mindezt anélkül, hogy a befogadó fél azonosulna a vele megosztott problémával.
(femina.hu)